A fűtőpanel fogyasztása és üzemeltetési költsége kizárólag a fűtendő épület hőszigetelési értékeinek alapján számítható érték.
A fűtőpaneleknek nincsen fogyasztása. A fűtendő helyiségnek van éves hőenergia igénye. Amennyiben példákon keresztül szeretne konkrét összegeket látni úgy ide kattintva oldalunk azonnal a fűtésköltség kalkulátorra ugrik. Amennyiben szeretné megérteni a fűtésköltség kalkuláció alapjait, úgy javasoljuk olvassa végig a lentebb leírtakat, hogy még pontosabb képet kapjon az elektromos fűtési rendszerek fogyasztásáról.
Hogyan számítható pontosan a fűtésköltség?
A fűtőpanel fogyasztása, mint minden fűtési rendszer esetében, annál kedvezőbb lesz, minél jobb a határolószerkezetek hőszigetelési értéke. Határolószerkezetnek nevezünk minden olyan építőanyagot, amelyen keresztül az épület hőt veszíthet (nem fűtött térrel határos fal, födém vagy nyílászáró). Vannak olyan szerkezet amikre nem is gondolnánk pedig igen jelentős részét, akár 30-40%-át is kitehetik az éves hőveszteségnek.
Tehát pontos radiátor fogyasztási értéket sosem a fűtési rendszer típusa vagy a beépített teljesítmény, esetleg kitalált vagy becsült üzemidők alapján kell számítani, hanem az épület ismeretében kell azt meghatározni, úgy mint ahogyan az épületenergetikai tanúsítványoztatás is történik. Sőt ha már rendelkezik energetikai tanúsítvánnyal, abból kiolvasható a fűtőpanelek várható fogyasztása is.
A fűtőpanel fogyasztása függ a felhasználói szokásoktól
A fűtési rendszer fogyasztása és a fűtőpanelek által kialakított komfort optimalizálható. Azokban az időszakokban amikor nincs használatban a helyiség (munkaidő), a fűtőpanelt nem kikapcsolni kell, mert úgy túlhűlnek a falszerkezetek és extra energiabevitel kell majd a csökkenő hőérzet (falhőmérséklet) újbóli kialakítására. A helyes beállítás tartózkodási időszakok között maximálisan 3°C eltérés. Alkalmazási példa (reggel 7-9 óráig 22°C – munkaidőben maximum 19°C). Ez a Noirot fűtőpanelek esetében egyszerűen elérhető, az „ECO” mód minden esetben aktuális beállítás mínusz 3°C-ot jelent.
Tájékoztató jellegű fogyasztási adatok épületszerkezetek alapján
- 1980-ban épült hőszigeteletlen B30-as téglából épület családi ház esetében: ~90kWh/m2 évente
- 1980-ban épült hőszigeteletlen B30-as téglából épület társasházi lakás esetében: ~80kWh/m2 évente
- 2005-ben épült családi ház Porotherm 30-as téglából 10cm homlokzati hőszigeteléssel: ~60kWh/m2 évente
- 2019-ben épült hatályos követelményértéknek megfelelő családi ház: ~40kWh/m2 évente
- Passzív vagy kiemelten alacsony energiaigényű épület: ~15kWh/m2
Hogyan forintosítsuk ezeket az értékeket?
40kWh (hőigény) x 100m2 (ház alapterülete) x 39 Ft (kWh bruttó egységára a szolgáltatónál),
tehát: 40x100x39 = Bruttó 156,000 Ft / év
15kWh (hőigény) x 100m2 (ház alapterülete) x 39 Ft (kWh bruttó egységára a szolgáltatónál),
tehát: 15x100x39 = Bruttó 58,500 Ft / év
Mitől jobb vagy eltérő a fűtőpanel fogyasztása eltérő termékek és márkák esetében?
- Beépített termosztát minősége
- Kiáramló levegő optimalizált hőmérséklete
- Fűtőbetét hőleadó felülete és anyagminősége
- Hőtároló tömeg
- Szakember által történő méretezés (hőveszteség számítás)